Image

Elif Edes Tapan

İşletmeci, Yemek Yazarı, Gurme Rehber, Blogger

Washington D.C. ve Floransa`da güzel sanatlar / fotoğrafçılık eğitimi aldı. Grand Diplôme Cordon Bleu diplomasını aldığı gastronomi eğitimine Paris Cordon Bleu’de devam etti. 1993 yılında “Elif Gourmet” ile başlayıp, ilerleyen yıllarda “Crema”, “Gourmet Shop” ve “Catering” alanlarında devam etti. Çalışmalarına bir süre Washington D.C. de devam eden Tapan, 2003’de İstanbul’da kişiye özel parti mekanı “Masa” yı kurdu. 2009 yılında, yemek kitaplarını altında topladığı “Mutlu Mutfak” markasını hayata geçirdi. “Yeni Evliler için Misafir Sofraları”
ve “Afrodizyak Yemekler: 44 Tabak Aşk” kitaplarının yazarıdır. Kitap çalışmaları “Mutlu Mutfak” markası altında devam ediyor. Tapan şirketler, eğitim kurumları, özel gruplar için gastronomi ve gastronomi turizmi ile ilgili atölyeler, eğitimler, mutfak atölyeleri düzenliyor.

Image

Claudio Chinali

Eataly İstanbul Executive Chef

Bir çok farklı restoranda görev yapan Chinali, 2006-2010 yılları arasında Bruno Barbieri (7 Michelin yıldızlı İtalyan Masterchef) ve Igles Corelli (1 Michelin yıldızlı eğitmen şef) gibi isimlerle çalışarak gastronomi bilgisini ve deneyimini arttırdı. 2007 yılında İtalyan şefler arasında yapılan bir mutfak yarışmasında altın tencere kazandı. Nisan 2015’ten beri Turkmax Gurme kanalında “Şef İtalyan olunca” adlı programı sunmaktadır.

Image

Dayk Miricanyan

Jash Istanbul

1926’da kurulan Pangaltı Kurtuluş’taki Şirin Meze Evi’nin sahibi Agop Şirinoğlu’nun torunudur. Meze imalatının içinde büyümüştür. 2010’da Cihangir’de açtığı Jash istanbul’da dedesinin imal ettiği tüm Ermeni usulü İstanbul mezelerini misafirlerine sunmaya devam etmektedir. Bu arada Jash demek aş demek, ortak lezzet, ortak sofra anlamındadır.

Ali Ronay “Ali Baba”

Executive Chef

Can Gafuroğlu

Şef, İşletmeci

Ceyhan Aşçıoğlu

Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn Executive Chef

Claudio Chinali

Eataly Istanbul Executive Chef

Danilo Zanna

Şef, İşletmeci, Mutfak Danışmanı

Didem Şenol Tiryakioğlu

Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn Executive Chef

Harbiyiyorum.com

Salih Seçkin Sevinç

Hazal Yıldırım

Gangon Mutfak Chef

Müge Akgün

Yeme-İçme Yazarı

Özgür Aşçıoğlu

Chef Des Rotisseur, Istanbul Culinary Studio Kurucusu

Sedef İybar

Yemek Yazarı, Mutfak Danışmanı, Televizyon Programcısı

Semi Lichy

Yemek Yazarı, İşletmeci, Şef