Image

Claudio Chinali

Eataly İstanbul Executive Chef

Bir çok farklı restoranda görev yapan Chinali, 2006-2010 yılları arasında Bruno Barbieri (7 Michelin yıldızlı İtalyan Masterchef) ve Igles Corelli (1 Michelin yıldızlı eğitmen şef) gibi isimlerle çalışarak gastronomi bilgisini ve deneyimini arttırdı. 2007 yılında İtalyan şefler arasında yapılan bir mutfak yarışmasında altın tencere kazandı. Nisan 2015’ten beri Turkmax Gurme kanalında “Şef İtalyan olunca” adlı programı sunmaktadır.

Image

Elif Edes Tapan

İşletmeci, Yemek Yazarı, Gurme Rehber, Blogger

Washington D.C. ve Floransa`da güzel sanatlar / fotoğrafçılık eğitimi aldı. Grand Diplôme Cordon Bleu diplomasını aldığı gastronomi eğitimine Paris Cordon Bleu’de devam etti. 1993 yılında “Elif Gourmet” ile başlayıp, ilerleyen yıllarda “Crema”, “Gourmet Shop” ve “Catering” alanlarında devam etti. Çalışmalarına bir süre Washington D.C. de devam eden Tapan, 2003’de İstanbul’da kişiye özel parti mekanı “Masa” yı kurdu. 2009 yılında, yemek kitaplarını altında topladığı “Mutlu Mutfak” markasını hayata geçirdi. “Yeni Evliler için Misafir Sofraları”
ve “Afrodizyak Yemekler: 44 Tabak Aşk” kitaplarının yazarıdır. Kitap çalışmaları “Mutlu Mutfak” markası altında devam ediyor. Tapan şirketler, eğitim kurumları, özel gruplar için gastronomi ve gastronomi turizmi ile ilgili atölyeler, eğitimler, mutfak atölyeleri düzenliyor.

Image

Hazal Yıldırım

Gangon Mutfak Chef

MSA mezunu olan Yıldırım, stajını Alancha’da yaptı. Barbun Restoran ve Alancha Alaçatı’da Chef de Party olarak görev yapan Hazal Yıldırım, daha sonra aynı Raffles İstanbul’da aynı göreve devam etti. 2015 yılında Hudson Restoran’da Sous Chef olan Yıldırım, 2016 yılında S. Pellegrino Young Chef’s Yarışması’na Türkiye’den katılan ilk kadın şef olarak yarı finale kaldı. 2017 yılında aynı yarışmadan yarı final 3.sü olarak derece ile dönen ilk Türk oldu. Hazal Yıldırım, Gangon Mutfak Chef’i olarak çalışıyor.

Image

Özgür Aşçıoğlu

Chef Des Rotisseur, Owner İstanbul Culinary Studio

2000-2013 yılları arasında aktif olarak habercilik ve savaş kameramanlığı yaptı. 2013 yılında University of West London ve İtalya’nın köklü mutfak ekolü APICIUS’tan aldığı Profesyonel Aşçılık eğitimini ve Wine Spirit Education Trust (WSET) 3.Seviye Şarap Uzmanlığı ve Speciality Coffee Asscociation (SCA) Kahve ve Barista eğitimlerini tamamladı. Aynı zamanda Universita Della Coffee Barista Sertifikasyonuna sahip olan Aşcıoğlu, köklü İngiliz Kahve Markası Drury Coffee’nin “Marka Elçisi”dir. Dünyanın en prestijli Gurme ve Degüstatörler birliği olan Chaine des Rotisseurs’un üyesi olan Aşcıoğlu, Türkiye’de Gastronometro Profesyonel Mutfak Okulu ve Merkezi’nin kurucuları arasında yer aldı. Nişantaşı’nda kurucusu olduğu Istanbul Culinary Studio/ Bomontimutfak atölye ve çekim mutfağında çalışmalarını sürdürüyor ve halen Okan Üniversitesi Gastronomi bölümünde “Yemek ve Sosyal Medya” üzerine yüksek lisans tezini hazırlıyor.

Image

Müge Akgün

Yeme-İçme Yazarı, Konuk Jüri

Ege Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türkçe- Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. İzmir Devlet Konservatuarı’nda Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yaptı. Eş zamanlı 9 Eylül Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nde eğitimine devam etti. Ardından Norveç’e giderek Oslo Üniversitesi’nde Sosyal Antropoloji okudu. Türkiye’ye döndükten sonra TRT İstanbul Televizyonu’nda yönetmen, yapımcı ve metin yazarı olarak çalıştı. 2003 yılında yazılı basına geçti. Referansve Turkish Daily News gazetelerinde kültür sanat editörlüğü yaptı. Sinema ve sanat üzerine köşe yazıları yazdı. 2005 yılından itibaren de Müge Akgün’le Kent ve Yaşam sayfasını hazırlayarak yeme-içme ve seyahat üzerine yazmaya başladı. 2010-2016 yılları arasında Radikal Gazetesi’nde köşe yazılarına ve röportajlarına devam etti; ‘Müge Akgün’le Gusto’ sayfasını hazırladı. 2016’dan bu yana Hürriyet Gazetesi Kelebek Eki’nde yeme-içme ve yaşam kültürü üzerine yazıyor.

Danilo Zanna

Şef, İşletmeci, Mutfak Danışmanı

Semi Lichy

Yemek Yazarı, İşletmeci, Şef

Sedef İybar

Yemek Yazarı, Mutfak Danışmanı, Televizyon Programcısı

Ali Ronay “Ali Baba”

Executive Chef

Can Gafuroğlu

Şef, İşletmeci

Ceyhan Aşçıoğlu

Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn Executive Chef

Didem Şenol Tiryakioğlu

Şef, Yazar, Mekan Sahibi

Harbiyiyorum.com

Salih Seçkin Sevinç

Giuseppe Pressani “PINO”

Papermoon Executive Chef