Image

Elif Edes Tapan

ADMINISTRATOR, CULINARY WRITER, GOURMET GUIDE, BLOGGER

Studied fine arts / photography in Washington D.C. and Florence. Studied gastronomy at the Cordon Bleu in Paris and achieved Grand Diplôme Cordon Bleu. In 1993, she started with «Elif Gourmet» and continued in «Crema», «Gourmet Shop» and «Catering» fields. She continued her career in Washington D.C. For a while and in 2003, Tapan founded the «Masa», a private party space in Istanbul. In 2009, she launched her culinary boks under the brand name «Mutlu Mutfak» also she is the author of «Yeni Evliler İçin Misafir Sofraları» and «Afrodizyak Yemekler:44 Tabak Aşk». Her new culinary books are still gathered under «Mutlu Mutfak» brand. Tapan organizes workshops, trainings and culinary workshops on gastronomy and executes gastronomy tourism for companies, educational institutions and special groups.

Image

Claudio Chinali

Eataly İstanbul Executive Chef

Bir çok farklı restoranda görev yapan Chinali, 2006-2010 yılları arasında Bruno Barbieri (7 Michelin yıldızlı İtalyan Masterchef) ve Igles Corelli (1 Michelin yıldızlı eğitmen şef) gibi isimlerle çalışarak gastronomi bilgisini ve deneyimini arttırdı. 2007 yılında İtalyan şefler arasında yapılan bir mutfak yarışmasında altın tencere kazandı. Nisan 2015’ten beri Turkmax Gurme kanalında “Şef İtalyan olunca” adlı programı sunmaktadır.

Image

Sedef İybar

Program Yapımcısı

Kalabalık ailemin lezzetli sofralarında ve bereketli mutfaklarında geçti çocukluğum. Anneanem rumelilidir, babaannem ise Selanike kadar dayanan kökleri sayesinde muthiş maharetli ve bilgili hanimlardi.Ozellikle babaannemin mutfagi dillere destandi. 13 -14 yasimdan beri evimizin mutfagi benim pasta/kek atolyeme donusmustu ve neredeyse mutfak bana emanet edilmişti. Bu görevi zevkle ve başarı ile sürdürdüm ve 20 li yaslarda evlenip New York’a gittim. Bu arada NY da 2 yıl boyunca ev ekonomisi dalında ve yine mutfak sanatları ile ilgili birçok kursa katıldım. 1989 yılında kızım Ülker doğdu ve o yıllar çalışma hayatım başladı. Teşvikeye de baslayan iş hayatıma 2000 li yıllarda başka bir kulvarda devam etti. Yemek danışmanlığı, yemek kursları, yemek programları, yemek kitapları derken yaklaşık 17 yıldır yeme-içme dunyasında Yemek anlatiyorum ve lezzetleri keşfediyorum. 1999 yılında bir mutfak okulunda,mutfakda Pratik olmanin ,az zamanda cabuk yemek pisirmenin puf noktalarini anlatmaya basladim . Çok severek yaptığım bu işe televizyonun değişik kanalların da da görev alarak devam ettim. İlk olarak Habertürk de program yapmaya başladım , Habertürk —A la Carte Elmax- Olay Tv –Kestaneli Lezzetler Atv –Mutfakta Yenilik Var TV8— Sedef'le Her Sabah (canlı yayın hergün) Star TV- Ne Varsa Sende Var Trt Haber de hafta sonu Adli programlar hazirlayip sundum. 2013 yilinda Turkmax Gurme de - “Sedef’le Dogal lezzetler” yayinlandi 2015 den bu yana Sedef’li Lezzetler adli canli yayinla hafta ici her sabah yayindayim.. Bu arada ilk kitabım 2003 yıllarında Zeynep Bilgin ile birlikte hazırladığım "Kolay Aslında" oldu. Daha sonra muhtelif gıda firmalarına, sayısız mini broşür ve tanıtım kitapçığı hazırladım. 2009 Ev Kokusu adlı kitapda Özlen Çopuroğlu ile tanıştım ve birlikte Star TV deki programın içeriğini hazırladık. 2011 yılında "Yudum Yudum Lezzet" adlı kitabı hazırladım. 2013 de ‘Bir Omur Bin Tutam Lezzet”-Melahat Kınoğlu nun tariflerini kizi Mehves Pisak ile derleyip kitap haline getirdik.Bu kitabın editörlüğünü yaptım. Benim boş zamanımda dolu zamanım da sofrada veya mutfaklar da geçiyor. Çok severek yaptığım bu işi son yıllarda sağlık ve lezzetten taviz vermeden yeni mutfak anlayışımla sürdürmekteyim. Bu dönem mutfak ilkem; kalorisi hafifletilmiş ustelik cok lezzetli tarifler hazırlamak diyebiliriz.

Image

Maria Ekmekçioğlu

Restaurant owner, Chef, Author

Born in the Kandilli area of the Bosphorus in Istanbul, Maria Ekmekçioğlu's mother side is from Istanbul and the father side is from Safranbolu. The roots of the family tree date back to 1713, the grandfather of the baker. Continues with Dr Hristo Dede. When the family surname law comes out, they take ‘Ekmekçioğlu’ as surname.

The winters of her childhood were spent in Istanbul and summers in Kandilli and Adalar.

She stayed for 13 years in Thessaloniki where she went for finish her education. She got married , had 3 sons and 2 patisseries. Returning to Istanbul with her 3 sons, Alexandros, Apollon and Pascal, Maria Ekmekçioğlu opened ‘Maria'nın Bahçesi’ in Etiler, which would later be named ‘Maria’s Restaurant’ and also opened ‘Maria’s’ in Athens.

Besides being restaurant chef, Ekmekçioğlu is a program presenter of ‘Lezzet Büyücüsü’ in Turkey and ‘Istanbul’dan Anadolu’ya’ in Athens for the last five years.

She published "Bir O Yaka Bir Bu Yaka", "Aşk Kokulu Baharatlar", "Maria ve Yunanistan" and "Hatıramdaki Mezeler" from Inkilap bookstore with Gokcen Adar. Also , she published two cookbook in Greece.

Image

Sevil Deniz

LUXURY TRAVEL ADVISOR - AUTHOR – TRAINER

Sevil Deniz, who was born in the Boğaziçi Istanbul and still lives in Anadoluhisarı, learned to cook by following her grandmother since her childhood.

Sevil Deniz learned the unique dishes of Cretan Cuisine from her grandmother and she’s working on turning her recipes into a book recently.

Although she has received many trainings in gastronomy and tourism, she is still a lifelong student.

She’s a student at the fourth university, so it's priceless for her to get new information every day.

She travels the world and shares her experiences with her students and readers.

You can also visit www.sevildeniz.com and reach her travel photos.

Ali Ronay “Ali Baba”

Executive Chef

Can Gafuroğlu

Chef, Administrator

Ceyhan Aşçıoğlu

Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn Executive Chef

Claudio Chinali

Eataly Istanbul Executive Chef

Danilo Zanna

Chef, Administrator, Culinary Advisor

Didem Şenol Tiryakioğlu

Chef, Writer, Administrator

Harbiyiyorum.com

Salih Seçkin Sevinç

Hazal Yıldırım

Gangon Mutfak Chef

Müge Akgün

Culinary Writer

Özgür Aşçıoğlu

Chef Des Rotisseur, Owner Istanbul Culinary Studio

Sedef İybar

Culinary Writer, Culinary Advisor, TV Programmer

Semi Lichy

Culinary Writer, Administrator, Chef