Image

Elif Edes Tapan

İşletmeci, Yemek Yazarı, Gurme Rehber, Blogger

Washington D.C. ve Floransa`da güzel sanatlar / fotoğrafçılık eğitimi aldı. Grand Diplôme Cordon Bleu diplomasını aldığı gastronomi eğitimine Paris Cordon Bleu’de devam etti. 1993 yılında “Elif Gourmet” ile başlayıp, ilerleyen yıllarda “Crema”, “Gourmet Shop” ve “Catering” alanlarında devam etti. Çalışmalarına bir süre Washington D.C. de devam eden Tapan, 2003’de İstanbul’da kişiye özel parti mekanı “Masa” yı kurdu. 2009 yılında, yemek kitaplarını altında topladığı “Mutlu Mutfak” markasını hayata geçirdi. “Yeni Evliler için Misafir Sofraları”
ve “Afrodizyak Yemekler: 44 Tabak Aşk” kitaplarının yazarıdır. Kitap çalışmaları “Mutlu Mutfak” markası altında devam ediyor. Tapan şirketler, eğitim kurumları, özel gruplar için gastronomi ve gastronomi turizmi ile ilgili atölyeler, eğitimler, mutfak atölyeleri düzenliyor.

Image

Claudio Chinali

Eataly İstanbul Executive Chef

Bir çok farklı restoranda görev yapan Chinali, 2006-2010 yılları arasında Bruno Barbieri (7 Michelin yıldızlı İtalyan Masterchef) ve Igles Corelli (1 Michelin yıldızlı eğitmen şef) gibi isimlerle çalışarak gastronomi bilgisini ve deneyimini arttırdı. 2007 yılında İtalyan şefler arasında yapılan bir mutfak yarışmasında altın tencere kazandı. Nisan 2015’ten beri Turkmax Gurme kanalında “Şef İtalyan olunca” adlı programı sunmaktadır.

Image

Sedef İybar

Program Yapımcısı

Kalabalık ailemin lezzetli sofralarında ve bereketli mutfaklarında geçti çocukluğum. Anneanem rumelilidir, babaannem ise Selanike kadar dayanan kökleri sayesinde muthiş maharetli ve bilgili hanimlardi.Ozellikle babaannemin mutfagi dillere destandi. 13 -14 yasimdan beri evimizin mutfagi benim pasta/kek atolyeme donusmustu ve neredeyse mutfak bana emanet edilmişti. Bu görevi zevkle ve başarı ile sürdürdüm ve 20 li yaslarda evlenip New York’a gittim. Bu arada NY da 2 yıl boyunca ev ekonomisi dalında ve yine mutfak sanatları ile ilgili birçok kursa katıldım. 1989 yılında kızım Ülker doğdu ve o yıllar çalışma hayatım başladı. Teşvikeye de baslayan iş hayatıma 2000 li yıllarda başka bir kulvarda devam etti. Yemek danışmanlığı, yemek kursları, yemek programları, yemek kitapları derken yaklaşık 17 yıldır yeme-içme dunyasında Yemek anlatiyorum ve lezzetleri keşfediyorum. 1999 yılında bir mutfak okulunda,mutfakda Pratik olmanin ,az zamanda cabuk yemek pisirmenin puf noktalarini anlatmaya basladim . Çok severek yaptığım bu işe televizyonun değişik kanalların da da görev alarak devam ettim. İlk olarak Habertürk de program yapmaya başladım , Habertürk —A la Carte Elmax- Olay Tv –Kestaneli Lezzetler Atv –Mutfakta Yenilik Var TV8— Sedef'le Her Sabah (canlı yayın hergün) Star TV- Ne Varsa Sende Var Trt Haber de hafta sonu Adli programlar hazirlayip sundum. 2013 yilinda Turkmax Gurme de - “Sedef’le Dogal lezzetler” yayinlandi 2015 den bu yana Sedef’li Lezzetler adli canli yayinla hafta ici her sabah yayindayim.. Bu arada ilk kitabım 2003 yıllarında Zeynep Bilgin ile birlikte hazırladığım "Kolay Aslında" oldu. Daha sonra muhtelif gıda firmalarına, sayısız mini broşür ve tanıtım kitapçığı hazırladım. 2009 Ev Kokusu adlı kitapda Özlen Çopuroğlu ile tanıştım ve birlikte Star TV deki programın içeriğini hazırladık. 2011 yılında "Yudum Yudum Lezzet" adlı kitabı hazırladım. 2013 de ‘Bir Omur Bin Tutam Lezzet”-Melahat Kınoğlu nun tariflerini kizi Mehves Pisak ile derleyip kitap haline getirdik.Bu kitabın editörlüğünü yaptım. Benim boş zamanımda dolu zamanım da sofrada veya mutfaklar da geçiyor. Çok severek yaptığım bu işi son yıllarda sağlık ve lezzetten taviz vermeden yeni mutfak anlayışımla sürdürmekteyim. Bu dönem mutfak ilkem; kalorisi hafifletilmiş ustelik cok lezzetli tarifler hazırlamak diyebiliriz.

Image

Maria Ekmekçioğlu

Restoran Sahibi - Şef - Yazar

İstanbul Boğaziçi'nin Kandilli bölgesinde doğan Maria Ekmekçioğlu'nun anne tarafı İstanbul, baba tarafı Safranbolu'ludur. Aile ağacının kökleri 1713 senesine, fırıncılık yapan büyükbabasına uzanır. Dr Hristo Dede ile devam eder. Aile soyadı kanunu çıktığında ise Ekmekçioğlu soyadını alır.

Çocukluk yıllarının kışarı İstanbul'da, yazları Kandilli ve Adalar'da geçer.

Eğitimini tamamlamak için gittiği Selanik'te 13 sene kalır. Bir evlilik yapar, 3 erkek evladı ve 2 pastanesi olur. Alexandros, Apollon ve Pascal adındaki 3 oğluyla İstanbul'a dönen Maria Ekmekçioğlu, Etiler'de daha sonra Maria's Restaurant adını alarak devam edecek olan Maria'nın Bahçesi'ni ve Atina'da Maria's adlı restoranları kurar.

Ekmekçioğlu, restoran şefliğinin yanı sıra Türkiye'de "Lezzet Büyücüsü" ve son 5 senedir Yünanistan televizyonunda da "İstanbul'dan Anadolu'ya" programlarının sunucusudur. Okan Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Ekmekçioğlu, Mutfak Dostları derneği ile uluslararası alanda Chanie des Rotisseurs ve Chef's Club üyesidir.

Maria Ekmekçioğlu'nun inkilap kitap evinden çıkan, Gökçen Adar'la birlikte hazırladığı "Bir O Yaka Bir Bu Yaka", "Aşk Kokulu Baharatlar", "Maria ile Yünanistan" ile Hatıramdaki Mezeler'in yanı sıra Yünanistan'da iki yemek kitabı yayımlamıştır.

Image

Sevil Deniz

Lüks Seyehat Danışmanı - Yazar - Eğitmen

İstanbul Boğaziçi'nde doğan, Anadoluhisarı'nda hala yaşantısını sürdüren Sevil Deniz, küçüklüğünden beri anneannesini takip ederek yemek yapmayı öğrenmiş.

Girit Mutfağı'nın eşsiz yemeklerini anneannesinden öğrenen Sevil Deniz, reçetelerini yakın zamanda kitaba dönüştürüyor.

Gastronomi ve turizm konusunda birçok eğitim almasına rağmen, halen yaşam boyu öğrenciliğini devam ettiriyor.

Dördüncü üniversitesinde öğrenciliğini sürdürüyor, onun için her gün yeni bir bilgi edinmek paha biçilmez değerde...

Dünyayı gezip, deneyimlerini öğrencileriyle ve okurlarıyla paylaşıyor.

www.sevildeniz.com adresli web sitesinden de gezi fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.

Ali Ronay “Ali Baba”

Executive Chef

Can Gafuroğlu

Şef, İşletmeci

Ceyhan Aşçıoğlu

Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn Executive Chef

Claudio Chinali

Eataly Istanbul Executive Chef

Danilo Zanna

Şef, İşletmeci, Mutfak Danışmanı

Didem Şenol Tiryakioğlu

Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn Executive Chef

Harbiyiyorum.com

Salih Seçkin Sevinç

Hazal Yıldırım

Gangon Mutfak Chef

Müge Akgün

Yeme-İçme Yazarı

Özgür Aşçıoğlu

Chef Des Rotisseur, Istanbul Culinary Studio Kurucusu

Sedef İybar

Yemek Yazarı, Mutfak Danışmanı, Televizyon Programcısı

Semi Lichy

Yemek Yazarı, İşletmeci, Şef